Pokus o létání

Nazvěme takto neskromně tento večer, pořádaný v pražském Divadle Na Perštýně Bulharským velvyslanectvím a Bulharským kulturním institutem v Praze. Vystoupí v něm význační čeští umělci, kteří hráli v inscenaci „Pokus o létání“ v Divadle v Dlouhé – Ivana Lokajová a Jan Vondráček – a jedinečný slovenský Lazar – Marián Labuda, který exceloval ve hře Lazařina. Zvláštním hostem večera bude Jan Burian, ředitel Národního divadla, který inscenoval v Plzni Pokus o létání v České republice vůbec jako první. Z Bulharska přiletí herci Marta Vačkova a Vladimir Penev, aby přednesli úryvky z Radičkovovy prózy, a také Rozalija Radičkova, dramaturgyně sofijského Národního divadla Ivana Vazova. Večerem bude provázet režisér a dramaturg Nikolaj Penev, absolvent pražské DAMU.

V šedesátých a sedmdesátých letech se uváděly Radičkovovy hry Mela a Pokus o létání s úspěchem na nejvýznamnějších divadelních scénách po celém Česku – v Praze, Brně, Liberci, Českých Budějovicích a Olomouci. Značně k tomu přispěli překladatelé Miloš Vojta a Hana Reinerová, kteří postavili s velkou láskou a profesionalitou most mezi autorem a českým publikem.

Divadla sklízela úspěchy na přehlídkách moderního divadla právě s Radičkovem, zahajovala s jeho hrami Dny bulharské kultury v České republice. Pozoruhodnou událostí se stala hra Januari pod názvem Sníh se smál, až padal v pražském Národním divadle (premiéra 4. 1. 1975) s herci z nejoblíbenějších – Ladislavem Peškem, Františkem Filipovským, Bohušem Záhorským a Jiřím Sovákem.

„Člověk je dlouhá věta, napsaná se spoustou lásky a inspirace, ale plná pravopisných chyb.“ Jordan Radičkov

Vstup zdarma.

Divadlo Na Perštýně - Marián Labuda